DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
aktualizováno: 04.12.2023 16:51:37 

Historie létání v Jeseníkách

co se našlo v archívu
Péče o sport

Článek z publikace ALTVATER 1881 - 1931, oslavného sborníku k 50. výročí Sudetského horského spolku, vydaného ve Freiwaldau (Jeseník) r. 1931;
volně přeložila J. Ivanová

 

        K cílům časopisu patří také, kromě práce pro radost z krás přírody a kultivace turistiky, podporovat jiné druhy sportu. V poslední době se Altvater (zde časopis) věnuje také plachtění a propagaci této ušlechtilé činnosti. V březnu 1930 vyšlo jako zvláštní výtisk pojednání „Segelflug im Altvarergebirge“ („Plachtění v Jeseníkách“). Opakovaně bylo v horách a předhůří s podporou spolku Altvater (přispění pracovními silami a organizací přípravných prací) pořádáno plachtění a výkony jsou natolik pozoruhodné, že si zaslouží být zmíněny.

Hlavní podíl na úspěších nese zajisté plachtař pan Fritz Schuster, známý jak z našeho časopisu, tak mezi turisty, držitel mnoha sportovních kvalifikací v Mährisch-Schönberg (Šumperk), jenž s vysokou osobní obětavostí a pevnou odvahou – ve své jemné, tiché, skromné povaze pravý sportovec – uspořádal lety, které (často v krajně nepříznivých povětrnostních podmínkách) proběhly úspěšně. Jeho hlavní pole působnosti je krajina v jižním předhůří pásma Jeseníků, ale rovněž ve vysokých horách dosáhl znamenitých výkonů:
Let z Keppernika (Keprníka) do Freiwaldau (Jeseníka), 30.8.1930: Nezapomenutelná všem byla vzácná podívaná, kdy v nádherném letu, nadto s větrem v zádech, přeletěl svahy mezi Keppernikem a Fuhrmannsteinem (Vozkou), vznášel se vysoko nad vrcholem Heidebrünnel-Rücken (hřeben Červené hory) a po jednom rozsáhlém oblouku přistál v údolí města Jeseníku. Jiný let se odehrál na východ od vrchů u Dittersdorfu (Dětřichov), třetí z Reihweisener (Rejvízské) silnice a končil v Buchelsdorfu (Bukovicích). Také čtvrtý let se startem v horách vedl sem.

 

Když nás v listopadu téhož roku odvážný mořský letec Köhl poctil svou návštěvou, byl našimi plachtaři uspořádán jeden pozdravný let. To bylo opravdu důstojné přijetí hostů. V elegantním letu provedl pan Fritz Schuster se svým skvostným světlehnědým ptákem, který nese jméno města Mährisch-Schönberg (Šumperk), jednu zatáčku nad hlavami uvítací skupiny a přistál hladce před kapitána Köhla, který statečného sportovce přátelsky pozdravil.

Tyto mimořádně odvážné lety donesly jméno Altvatergebirge (Jeseníky) daleko od nás, především krásný snímek, který ukazuje plachtaře vysoko nad vrcholy hor (pořídil Rudolf Dematschek, Mähr.-Schönberg ) a který byl převzat mnohými časopisy. Jsme hrdi, že naše hory také v tomto odvětví sportu nezůstávají pozadu za ostatními lokalitami. Neboť výkony, kterých zde bylo dosaženo za nejobtížnějších podmínek, se důstojně řadí k úspěchům německého plachtění; vždyť by bývaly byly ještě před několika málo lety světovými rekordy.
Kliknout pro zvětšení:
Sborník   
(poděkování Okresnímu archivu v Jeseníku)


             
Mapky turistická a historická (lokality, kde probíhaly lety uvedené v článku)