DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
aktualizováno: 04.12.2023 16:51:37 

Historie létání v Jeseníkách

historie v současnosti
Historie plachtění v současnosti
V posledních letech se stává velkou módou návrat ke kořenům a prezentace historických fakt, a to téměř ve všech oborech.  Ani plachtění a létání obecně tomu neušlo, což je velice dobře. Létání není zase tak prastará lidská činnost, aby byly jeho počátky zapomenuty. Je to činnost natolik ušlechtilá, že si zaslouží být důkladně dokumentována a její vývoj neustále připomínán.
 

Ilustrační foto
Otto Lilienthal při letu r. 1893 nad Stöllnským kopcem poblíž Rhinow, Německo
 

Ilustrační foto - Lilienthalův  „Normal-Segelapparat“ – replika  postavená německým rogalistou  Stephanem Nitschem a předvedená pod Stöllnským kopcem r. 2006 při vzpomínkové akci

Existuje mnoho nadšenců, kteří se o připomínání minulosti snaží několika možnými způsoby, a těm patří velké poděkování. Především těm, kteří stavějí repliky či renovují staré větroně i motoráčky a mnohdy velmi složitým způsobem z nich činí létající aparáty, které můžeme obdivovat na nebi při nejrůznějších akcích. Je totiž naprosto úžasná podívaná, především pro nás plachtaře, například na ŠK 38 (Glajtra) startujícího ze svahu na gumovém laně přesně tak, jak létali naši předkové, kteří neměli k dispozici navijáky nebo vlečná letadla...

Ilustrační foto - start ŠK38 gumicukem ( Německo 2006)

Existují také kluby a spolky sdružující podobné nadšence. Jedna z takových organizací má něco společného i s naším regionem, a sice Plachtařský oldtimer klub (http://www.potk.cz). Byl totiž založen na podzim roku 1991 právě na našem letišti v Mikulovicích z iniciativy místního plachtaře Petra Hanáčka (přečtěte si zajímavý článek o  mezinárodním sletu v Belgii v r. 1990)  jako odezva na VGC (mezinárodní  klub historických větroňů).


Zakladatelé POTK, letiště Mikulovice 9.11.1991

Dnes má POTK ve svých řadách více než 100 členů, jsou to majitelé renovovaných kluzáků nebo replik českých i zahraničních konstrukcí, jejich provozovatelé a piloti, nebo prostě jen milovníci a příznivci krásných starých větroňů. Je velmi nereálné, že by se členové někdy sešli úplně všichni, ale přesto je klub velice aktivní, vydává svůj občasník „Zpravodaj POTK“, pořádá nebo se podílí na organizaci sletů historických kluzáků a často se jednotlivci účastní sletů, leteckých dnů a podobných akcí v ČR i v zahraničí, ať už se svým kluzákem či bez něj.

 

Každoročně se koná několik hezkých akcí, které nenásilně přibližují široké veřejnosti nejen historii, ale vůbec nádheru veškeré letecké činnosti i dění kolem ní na zemi.

Kalendáře podobných akcí:
http://www.potk.info/index.php/cs/akce
https://www.aeroweb.cz/kalendar-leteckych-akci

Zajímavá je také soutěž pilotů historických kluzáků (dnes OTC, dříve VGPC), která není zdaleka omezena jen na členy zmiňovaného klubu. Účastnit se může každý, kdo podlehl kouzlu dřevěného větroně a provedl s ním alespoň jeden let…

Skutečnost, že se s historickými větroni dá nejen plnohodnotně plachtit, ale také závodit, dokazují velmi zdařilé a dnes již tradiční plachtařské závody Hronovské orlíkovské přeháňky, o kterých jsou k nalezení vyčerpávající informace na nových stránkách Aeroklubu Hronov.

 

Fotografie

Videoklipy

Závěrem několik zajímavých odkazů:

http://www.historicflight.cz

http://www.jankrejci.wz.cz

http://www.forteg.cz/